Rozlicz twój e-PIT przez internet

Papier versus ekran – e PIT wysłany przez internet czy formularz złożony w okienku?

Ostatnie lata pokazały, że czasy świetności papieru powoli mijają, wypierane przez postęp technologiczny. Wiąże się to z wygodą i z ekologią, które jak się okazuje, mogą iść w parze. 

Pomimo że niektórzy nadal wolą sięgać po tradycyjne papierowe wydania książek, coraz chętniej kupujemy ich wersje elektroniczne. Czytamy wiadomości, ale znacznie częściej tylko w internecie, tradycyjne gazety schodzą stopniowo na drugi plan. Ta fala oświecenia sięga także biurokracji. Coraz więcej spraw można załatwić bez wychodzenia z domu. Kilka minut przed komputerem i unikamy stania w kolejkach, zastanawiania się, które pole jak wypełnić i zaczynania od nowa po każdej pomyłce. Oszczędzamy środowisko i swój czas. A czas, jak wiadomo, to pieniądz. Opłaca się z której strony by nie spojrzeć. Kiedyś, by wypełnić zeznanie podatkowe, trzeba było wyposażyć się w długopis, koniecznie niebieski, kalkulator, kartkę do liczenia na brudno, niemało czasu i ogrom cierpliwości. Wydrukować formularze, czy specjalnie wybrać się po nie do urzędu skarbowego, potem je tam wypełnione zanieść i to w godzinach biurowych, tak, że czasem nie było innego wyjścia jak urwać się z pracy. Próbować zmieścić głowę w okienku w urzędzie i ocierać czoło przez cały proces. Samo dopilnowanie terminu było nieraz dla zapominalskich problemem. Pozostawało liczyć na względy opatrzności i modlić się, że wszystko wyliczone było dobrze. Ale to już przeszłość, całe szczęście. Nie doceni wygody dnia dzisiejszego, ten, kto nie składał czynnego żalu za pomyłkę cyferki w formularzu czy przegapienie terminu.

Teraz programy przypominają, liczą za podatnika, zapamiętują dane, jeśli sobie ów podatnik życzy, i dostępne są dwadzieścia cztery godziny na dobę. Łatwiej się chyba nie da. Pracodawcy już nieraz wysyłają e-PITy w formie elektronicznej, nie trzeba zatem katalogować papierów w teczkach.

Żeby wypełnić mój e PIT musimy tylko wpisać dane z formularza PIT-11, odpowiedzieć na kilka pytań i wypełniony mogę wysłać od razu do urzędu skarbowego lub wydrukować i zanieść osobiście, jeśli takie metody mi bardziej odpowiadają. Bez liczenia, bez zastanawiania się godzinami nad tym, czy odpowiednie pola zostały wypełnione, czy zwroty prawidłowo policzone i nie muszę pamiętać o ulgach podatkowych. Wcześniej ich odliczanie wiązało się z dodatkowymi liczbami i czasem aż nie wartym zachodu ryzykiem popełnienia błędu. Teraz to tylko proste pytania. Czy masz dzieci? Czy płacisz za internet? Czy przysługuje ci ulga termomodernizacyjna? 

Podatki same w sobie pozostaną skomplikowane, w tej kwestii chyba nie możemy liczyć na rychłą poprawę, raczej sprawy będą zawijać się jeszcze bardziej. Nadpisów w prawie podatkowym pojawiać się będzie z roku na rok coraz więcej, a liczby, progi i stawki zmieniać się będą pewnie z miesiąca na miesiąc. Tym bardziej warto zaufać w tej kwestii ułatwiającym życie programom. Pomimo, że nadal mamy wielu zwolenników tradycyjnych metod, sceptycznych wobec technologii, widzimy, że w tym roku wielu Polaków rozliczyło się przez internet korzystając z usługi ePIT oferowanej przez szereg programów. 

W jakim programie złożyć deklarację e PIT?

Warto rozważyć jaki program jest najbardziej odpowiedni dla ciebie. Dostępnych ich jest wiele i faktem jest, że wszystkie działają podobnie, ale są też inne czynniki, które mogłyby wpłynąć na twój wybór. Na przykład program PITax.pl skupia się na znalezieniu drogi przez zawiłe ścieżki biurokracji. Jeżeli zależy ci na wsparciu konkretnej organizacji pozarządowej, sprawdź, czy nie współpracuje ona z programem, z którego chcesz skorzystać, wtedy przekazanie jej 1,5% twojego podatku będzie łatwiejsze. Rozliczasz twoj e PIT w ten sam sposób, ale nie musisz przejmować się wpisaniem odpowiedniego numeru KRS organizacji. Stowarzyszenia czy fundacje często udostępniają na swoich stronach internetowych lub w mediach społecznościowych linki odsyłające do wersji programów rozliczających ePITy, które automatycznie wypełniają KRS wybranej organizacji. Możesz także wybrać wtedy cel szczegółowy, na który chcesz by środki z twojego podatku były przeznaczone. Istnieje także opcja przekazania darowizny, która trafi prosto do organizacji, bez pośrednictwa urzędu skarbowego. Inną opcją jest rozliczenie się przez rządową usługę e podatki, wtedy trzeba jednak pamiętać o możliwych do odliczenia ulgach samemu. Usługa twój e-PIT jest jedną z wielu oferowanych na stronie gov pl.

Czas na zmiany

Sceptycyzm wobec nowoczesnych metod jest zrozumiały. Niełatwo przychodzi zaufać programowi, za którym nie wiadomo co tak naprawdę stoi. Nie można mu zadać pytań jak pani w okienku. Czy udostępnienie danych osobowych nie wiąże się z żadnym ryzykiem? Wiele z tych obaw jest jednak bezpodstawnych. Ochrona danych osobowych jest traktowana bardzo poważnie, a zmniejszenie wpływu czynnika ludzkiego w tym procesie obniża ryzyko popełnienia błędów. Nawet jeśli pojawiłyby się przeszkody czy nieścisłości podczas wypełnienia, programy rozliczające e PITy oferują pomoc konsultantów, gotowych rozwiązać wszelkie problemy. Ich twórcy dokładają starań, żeby korzystanie z nich było jak najbardziej przejrzyste i uproszczone. Liczby mówią same za siebie, z roku na rok podatnicy wracają do rozliczeń ePIT i coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych metod na rzecz programów zdejmujących z nich ciężar papierologii.