Gotowa spółka na sprzedaż. Jak ją wybrać i przygotować się do zakupu? 

Liczne formalności związane z założeniem firmy, trudności z nabywaniem koncesji i pozwoleń, a także brak zdolności kredytowej to wciąż poważne przeszkody rozwoju biznesu. Są to również powody, dla których wiele osób rezygnuje z prowadzenia własnej działalności. Aby przyspieszyć wejście na rynek i zapewnić sobie niedostępne dla początkujących możliwości biznesowe, część przedsiębiorców decyduje się na zakup gotowej spółki. Jak działa to rozwiązanie? Jaką przewagę daje zakup gotowej spółki pod kredyt i w jaki sposób przygotować się do tego kroku? A może warto rozważyć zakup gotowej spółki zagranicznej? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.

Czym są gotowe spółki na sprzedaż?

Gotowe spółki są podmiotami gospodarczymi w pełni przygotowanymi do podjęcia działalności pod względem formalnym. Są to firmy zarejestrowane kilka miesięcy, a nawet kilka lat wcześniej. Decydując się na kupno gotowej spółki, przedsiębiorca ma pewność, że:

  • został wniesiony kapitał zakładowy;
  • spółka ma nadany numer KRS, NIP oraz REGON;
  • spółka ma na bieżąco prowadzoną księgowość, rejestrację VAT i pełną dokumentację.

W zdecydowanej większości przypadków – jeśli gotowa spółka została nabyta od zaufanego i sprawdzonego wcześniej podmiotu – jest to działalność wolna od zobowiązań, nieposiadająca długów i ważnych umów, z których kupujący musiałby się wywiązać. Kancelarie, które oferują gotowe spółki na sprzedaż, mają do dyspozycji szereg firm o dużym zróżnicowaniu PKD, tak aby w jak największym stopniu dopasować je do potrzeb klienta. Ponadto w ofercie można znaleźć również firmy wyposażone we wszelkie atrybuty formalne do rozpoczęcia działalności specjalistycznej, np. gotowe spółki z licencją transportową.

Jakie są zalety zakupu spółki?

Czy warto kupić gotową spółkę na sprzedaż? Rzecz jasna zależy to od indywidualnych preferencji i możliwości, ale niewątpliwie takie rozwiązanie ma wiele zalet i, co ważne, jest całkowicie legalne i akceptowalne w świecie biznesowym. Wśród korzyści, jakie płyną z kupna gotowych spółek, należy wymienić:

  • niewielkie formalności niezbędne do rozpoczęcia działalności gospodarczej;
  • możliwość weryfikacji historii – w ofercie sprzedaży dostępne są tzw. czyste spółki;
  • oszczędność czasu potrzebnego do rejestracji spółki – w praktyce procedura kupna gotowej spółki nie powinna zająć nie więcej niż kilka dni.
  • możliwość wyboru spółki, która najpełniej odpowiada potrzebom biznesowym kupującego.

Kupujący musi się co prawda liczyć z tym, że ceny gotowych spółek przewyższają koszty samodzielnego założenia nowej spółki. W dłuższej perspektywie ich kupno może jednak okazać się bardziej opłacalne finansowo. Najwięcej korzyści odniosą przedsiębiorcy, którzy mają możliwość nawiązania intratnej współpracy z ważnym kontrahentem, planują zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego lub chcą otrzymać dotację. Kupno gotowej spółki, pomimo większej inwestycji początkowej, przynosi szybsze zyski i pozwala budować długoterminowe strategie rozwoju.

Gotowe spółki pod kredyt. Czy warto zdecydować się na ich zakup?

Jedną z najchętniej wybieranych przed przedsiębiorców są gotowe spółki z o.o lub inne, które posiadają już staż działalności. Zakup takich spółek znacznie ułatwia późniejsze funkcjonowanie na rynku i już na początku działania daje właścicielowi sporą przewagę biznesową.

Przede wszystkim gotowe spółki z historią znacznie ułatwiają pozyskanie środków finansowych niezbędnych do rozpoczęcia i prowadzenia działalności. Staż ten niejednokrotnie jest niezbędny, aby otrzymać m.in. dotację, kredyt czy leasing.

Kupując gotową spółkę pod kredyt przedsiębiorca może już na początku podjąć współpracę z zaufanymi podmiotami, uruchomić produkcję, inwestować w rozwój firmy, zatrudnić specjalistyczną kadrę, zakupić towar czy wyposażyć w niezbędne do prowadzenia firmy maszyny lub pojazdy (w przypadku zakupu gotowej spółki pod leasing). Co więcej, dzięki temu automatycznie zdobywa też zaufanie klientów, którzy chętniej korzystają z usług firmy z odpowiednim stażem niż całkiem nowego gracza.

Biorąc dodatkowo pod uwagę znacznie skrócone formalności związane z rejestracją spółki do VAT, przedsiębiorca może zyskać nawet kilkanaście miesięcy potrzebnych do uzyskania konkurencyjności na rynku.

Gotowe spółki niemieckie, czeskie lub słowackie – sprzedaż gotowych spółek zagranicznych

Inną, często spotykaną usługą jest sprzedaż spółek zarejestrowanych za granicą. Dużą popularnością wśród polskich przedsiębiorców cieszą się przede wszystkim gotowe spółki w Czechach, na Słowacji lub w Niemczech, a niemal tak samo pożądane są gotowe spółki angielskie. Jakie są powody dużego popytu na tego typu firmy?

Takie rozwiązanie wybierają przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy:

  • poszukują lepszych warunków do prowadzenia działalności, szczególnie jeśli chodzi o otoczenie prawne;
  • chcą sprawnie i szybko wejść na rynek zagraniczny i zyskać nowych klientów;
  • chcą uprościć działanie firmy i prowadzić ją tam, gdzie kwestie rachunkowe są łatwiejsze niż w Polsce;
  • szukają sposobów na optymalizację podatkową.

Procedury założenia nowej firmy za granicą może być jednak skomplikowana, a bez znajomości lokalnego prawa – niemożliwa. Kupno gotowych spółek zagranicznych może być więc dogodnym rozwiązaniem, ponieważ przedsiębiorca nie musi liczyć się z kosztami wyjazdów w celu załatwienia formalności.

Jak przygotować się do zakupu gotowej spółki?

Teoretycznie zakup gotowej spółki jest bardzo prosty – niemal we wszystkich miastach w Polsce istnieją kancelarię, które mogą zaproponować taką usługę. Warto jednak poświęcić chwilę na wybranie usługi, która nie będzie wiązała się z żadnym ryzykiem. Na co zwracać uwagę?

Najistotniejsza jest transparentność wszystkich działań podmiotu oferującego gotowe spółki na sprzedaż. Kupujący powinien mieć dostęp do pełnej dokumentacji firmy i ksiąg rachunkowych. Warto sprawdzić, czy gotowa spółka faktycznie nie ma żadnych zobowiązań wobec innych podmiotów czy organów administracji państwowej, w tym ZUS czy Urzędu Skarbowego. Warto również sprawdzić czy w spółce były rzetelnie prowadzone księgi handlowe. Jeżeli były one prowadzone w sposób nieprawidłowy będzie nas czekała rekonstrukcja ksiąg handlowych.

Później dobrze też przyjrzeć się formalnościom związanym z zakupem spółki. W zaufanych kancelariach jest ona naprawdę nieskomplikowana, a najwięcej czasu poświęca się na omówienie wymagań przedsiębiorcy co do kupowanej firmy oraz wybór najlepszego rozwiązania. Warto postawić na sprzedawcę, który może zaoferować również profesjonalne doradztwo lub poleci – w ten sposób można najlepiej poznać zakres swoich możliwości i lepiej dopasować profil firmy do swoich potrzeb. Realne formalności obejmują właściwie tylko podpisanie umowy kupna-sprzedaży u notariusza oraz dokonanie zmian w KRS.

Takie postępowanie wyeliminuje ryzyko nietrafnego zakupu gotowej spółki i pozwoli jeszcze bardziej przyspieszyć rozpoczęcie działalności.