Jakie papiery wartościowe kupuje się na giełdzie?

Każdy z nas wie, że na giełdzie można kupić i sprzedać akcje największych spółek akcyjnych takich jak KGHM, CD Projekt czy Allegro. Oczywiście cieszą się one ogromną popularnością wśród inwestorów, ale mało kto wie, że na polskiej giełdzie handluje się akcjami mniejszych firm i startupów, a także innymi, mniej znanymi instrumentami finansowymi. Jakie papiery wartościowe można kupić na giełdzie?

Akcje i obligacje na polskiej giełdzie

Na polskiej giełdzie można kupić i sprzedać akcje aż 420 różnych spółek, w tym papiery własnościowe… samej GPW! Co istotne, większość firm wcale nie jest notowana na głównym parkiecie, a na znacznie mniejszym rynku o nazwie NewConnect.

Jest on przeznaczony dla startupów, nowych przedsiębiorstw, a także małych spółek z niewielkimi obrotami. Ponadto warszawska giełda obsługuje rynek Catalyst. Można na nim sprzedawać różne instrumenty finansowe, w tym przede wszystkim obligacje państwowe – polskie, amerykańskie i inne – oraz obligacje korporacyjne. Cieszą się one dużą popularnością wśród inwestorów, bo wiążą się z mniejszym ryzykiem niż akcje przedsiębiorstw, a dalej zapewniają znaczące zyski.

Popularne instrumenty finansowe

Ponadto na rynku Catalyst można kupić różne inne, bardziej skomplikowane instrumenty finansowe. Są to np. kontrakty terminowe, produkty strukturyzowane czy jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, a także różne inne derywaty. Sięgają po nie głównie bogaci inwestorzy dysponujący odpowiednią wiedzą i analizami ekonomicznymi, znający się na rzeczy.

Zdecydowana większość codziennego obrotu na GPW skupia się na handlu akcjami lub obligacjami państwowymi. Są to dwa najpopularniejsze rodzaje papierów wartościowych, jakimi handluje się na giełdach na całym świecie!