Jak skutecznie oszczędzać w trudnych czasach?

W dzisiejszym świecie dla ludzi, którzy chcą oszczędzać, występuje wiele przeszkód. Z jednej strony występuje galopująca inflacja, która demoluje oszczędności. Nie pomaga też promowany w mediach konsumpcyjny model kulturowy. Czy jest na to jakaś rada?

Po pierwsze – zbuduj odpowiednie nawyki

Oszczędzanie to nie tylko dobre zarządzanie czasem i pieniędzmi. To przede wszystkim budowa właściwych nawyków, które dają dobre rezultaty w długim terminie czasu. Zaoszczędzenie 100 – 200 zł nie zmieni sytuacji finansowej danej osoby. Ale odkładanie takiej kwoty miesięcznie, przez okres 10 lat, może znacząco poprawić jej byt. Samo zadawanie sobie pytania, jak oszczędzać? to dobre ćwiczenie, pozwalające na znalezienie kreatywnych sposobów znajdowania rzeczy, wiedzy i metod na zachowanie większej ilości pieniędzy.

Zbuduj poduszkę finansową

Ważnym zagadnieniem jest także pozbycie się długów i życie na takim poziomie, aby można było regularnie odkładać oszczędności. Bardzo dobrą metodą jest prowadzenie budżetu domowego, który będzie naturalnym systemem dbającym o to, jak oszczędzać i wydawać pieniądze.  W rezultacie osoba, która nie żyje ponad stan i oszczędzanie jest jej ważnym nawykiem, może zbudować poduszkę finansową. Eksperci przekonują, że na początek warto zebrać pieniądze w wysokości 3 – 6 miesięcznych pensji, dzięki czemu człowiek ma większe możliwości i nie musi żyć od wypłaty do wypłaty.

Naucz się inwestować

Ostatnim krokiem w budowaniu dobrych nawyków oszczędzania jest nauka inwestowania. Inflacja, która zagraża wartości pieniędzy sprawia, że z każdym dniem tracą one na wartości. Dlatego warto poświęcić część swojego czasu i pieniędzy, aby uchronić swój majątek przed ukrytą konfiskatą. Dla niektórych osób dobrym pomysłem jest założenie lokaty, kupno obligacji indeksowanych inflacją lub innego, bezpiecznego instrumentu.

Osoby, które chcą bardziej ryzykować mogą kupić fundusze typu ETF, akcje i różne instrumenty finansowe. Istnieją różne klasy aktywów, z których można wybrać coś dla siebie.

One thought on “Jak skutecznie oszczędzać w trudnych czasach?

Dodaj komentarz