Czy złoto to opłacalna inwestycja w czasie wysokiej inflacji?

Choć inflacja jest stałym elementem we współczesnej gospodarce, to zbyt szybki wzrost cen stanowi duży problem nie tylko dla konsumentów, ale też inwestorów. W końcu trudno mówić o skutecznym powiększaniu majątku, gdy stopa zwrotu z inwestycji nie przekracza corocznej inflacji.

Na szczęście istnieją takie aktywa, które pozwalają choć częściowo ochronić kapitał przed postępującą drożyzną. Do tej grupy należą m.in. metale szlachetne, cieszące się ogromnym zainteresowaniem inwestorów. Czy złoto to faktycznie opłacalna inwestycja w czasie wysokiej inflacji?

Wpływ inflacji na cenę złota

Głównym czynnikiem kształtującym wysokość inflacji jest polityka monetarna banku centralnego. W przypadku złotówki jest to Narodowy Bank Polski, który ma kluczowy wpływ na wzrost lub spadek wartości polskiej waluty.

Tymczasem cena złota zależy przede wszystkim od rynku międzynarodowego, a inflacja złotówki ma na nią niewielki wpływ. W końcu złoto z Polski można łatwo sprzedać za granicą, otrzymując za transakcję euro, dolary czy funty. Dzięki temu cena złota rośnie niemal równomiernie ze wskaźnikiem inflacji, a metale szlachetne stanowią popularny sposób na ochronę kapitału przed spadkiem wartości złotówki. Oczywiście warto pamiętać, że od tej zasady mogą być wyjątki, ale z zasady złoto to bezpieczna inwestycja, która pozwala na zniwelowanie wpływu inflacji na posiadane pieniądze.

Jak zainwestować w złoto?

By zainwestować w złoto, wystarczy zakupić złote monety bulionowe lub sztabki i schować je do szuflady. To naprawdę bardzo proste – wystarczy skorzystać z usług zaufanej firmy sprzedającej złoto inwestycyjne, tak, by na pewno zakupić pełnowartościowy kruszec. Oczywiście złoto można też kupić od innych inwestorów czy osób prywatnych, ale warto uważać na podrobione monety czy sztabki i próby oszustwa, które niestety wciąż się zdarzają. Jeśli chodzi o wybór rodzaju złota, należy wystrzegać się biżuterii – w skupie złota jest ona z reguły traktowana jako złoty złom, który trzeba przetopić na metal. Najlepszym rozwiązaniem są złote monety kruszcowe lub sztabki. W sprzedaży są ich różne rozmiary, w tym bardzo tanie monety i sztabki o wadze 1/10 uncji idealne na każdą kieszeń. Warto zainwestować w monetę bulionową czy złotą sztabkę wybitą w zaufanej mennicy.

W razie potrzeby będzie można ją łatwo sprzedać w dowolnym miejscu na świecie. Największym zaufaniem cieszą się południowoafrykańskie Krugerrandy, kanadyjskie Maple Leafy, amerykańskie Golden Eagle oraz austriaccy Filharmonicy.

One thought on “Czy złoto to opłacalna inwestycja w czasie wysokiej inflacji?

Dodaj komentarz