Każda legalnie zatrudniona osoba, która w ostatnim roku pracowała na terenie Niemiec ma obowiązek rozliczenia się z Finanzamt, czyli niemieckim urzędem skarbowym. Prawo podatkowe u zachodnich sąsiadów różni się od przepisów obowiązujących w Polsce. W związku z tym dla niektórych osób proces składania deklaracji podatkowej w Niemczech może być nieco problematyczny. Sprawdź, co musisz wiedzieć o procedurze rozliczania się z niemieckim urzędem skarbowym i dowiedz się, kiedy uzyskasz wyczekiwany zwrot podatku z Niemiec!
Rozliczenie podatku z Niemiec – podstawowe informacje
Warto wiedzieć, że wszyscy polscy pracownicy zatrudnieni w Niemczech muszą rozliczać podatki od zarobków uzyskanych na terenie zachodniego sąsiada. Oznacza to, że podatkowe zeznanie roczne oraz rozliczenie z niemieckim urzędem skarbowym podlegają opodatkowaniu na prawach niemieckich. Należy pamiętać o kilku znaczących różnicach między polskimi a niemieckimi przepisami, przykładowo:
- wyższa kwota wolna od podatku w Niemczech;
- odliczenia od podatku związane z prowadzeniem podwójnego gospodarstwa;
- odliczenia od podatku związane z opłacaniem przejazdów do kraju;
- odliczenia od podatku związane z posiadaniem dzieci.
Rozliczenie podatku przed niemieckim urzędem skarbowym nie jest obowiązkowe dla wszystkich, jednak warto zainteresować się tą kwestią, ponieważ w wielu przypadkach można otrzymać spore kwoty zwrotu podatku. Składać deklarację podatkową mogą wszyscy, którzy legalnie pracowali w Niemczech, a podatek od ich wynagrodzenia nie został zaliczony na poczet przekroczenia kwoty wolnej od podatku. Jednak dla niektórych podatników rozliczenie jest obowiązkowe, a są to następujące osoby:
- pracujące dla więcej niż jednego pracodawcy;
- otrzymujące świadczenie powyżej 410 euro miesięcznie oraz posiadające status osoby bezrobotnej;
- pobierające co najmniej 1500 euro emerytury miesięcznie, które wcześniej nie składały rozliczenia podatkowego;
- posiadające 3 klasę podatkową;
- uzyskujące dochód nieopodatkowany, który przekracza 410 euro miesięcznie,
- prowadzące działalność gospodarczą w Niemczech;
- powiadomione przez Finanzamt o konieczności złożenia rozliczenia podatkowego.
Należy zwrócić szczególną uwagę na ostatnią z przytoczonych sytuacji, ponieważ jeśli nie zastosujemy się do otrzymanego wezwania, niemiecki urząd skarbowy wyśle powiadomienie na adres pocztowy. Taki dokument będzie zawierał wyznaczoną datę, do której należy złożyć deklarację podatkową. Jeśli się tego nie zrobi, można zostać obciążonym grzywną.
Czas na złożenie deklaracji podatkowej
W Niemczech obowiązuje więcej czasu na złożenie zeznań podatkowych. Ostateczny termin upływa dopiero pod koniec lipca, co daje siedem miesięcy na podliczenie podatku, zebranie dokumentów i złożenie PIT w odpowiednim Finanzamcie. Warto zauważyć, że w ostatnich dniach lipca pojawiają się największe kolejki w urzędach, dlatego dobrą opcją jest złożenie zeznań przez internet – co można zrobić w dowolnym momencie.
Zwrot podatku z Niemiec – jaki jest czas oczekiwania?
Jeśli spodziewasz się dużej kwoty zwrotu podatku od niemieckiego urzędu skarbowego i zastanawiasz się, jak długo potrwa oczekiwanie na przelew, to maksymalnie niemiecki urząd skarbowy ma czas około trzech miesięcy na rozpatrzenie Twojej deklaracji. Jednak dokładny termin zależy od daty złożenia wniosku. Najdłużej trzeba czekać na nadpłatę z rozliczenia złożonego w lipcu, więc im wcześniej dopełnisz formalności, tym krócej będziesz czekać na zwrot podatku.