Czym jest Litecoin?

Jak powstał Litecoin?

Charlie Lee, były inżynier Google, stworzył Litecoin (LTC) w 2011 roku. Była to pierwsza moneta alternatywna dla Bitcoina. Pod wieloma względami Litecoin posiada pewne podobieństwa do Bitcoina. Podobnie jak wiele kryptowalut, Litecoin jest kryptowalutą peer-to-peer i został stworzony z blockchain bitcoina. Głównym celem było umożliwienie natychmiastowych i prawie zerowych kosztów transakcji między ludźmi lub instytutami. Jak wspomnieliśmy wcześniej, Litecoin ma wiele podobieństw do BTC. Na przykład obie kryptowaluty używają systemu PoW (Proof of Work) do weryfikacji transakcji w blockchain, jednak w porównaniu z Bitcoinem Litecoin jest szybszy. LTC jest używany głównie do transakcji płatniczych, ponieważ jest przeznaczony do tańszych transakcji, dzięki czemu jest bardzo wydajny w codziennym użytkowaniu. 

Jak wydobywa się LTC?

Litecoin wykorzystuje podobny proces w porównaniu z innymi kryptowalutami opartymi o sieć blockchain, jeśli chodzi o wydobycie. Górnicy muszą potwierdzić każdą transakcję blokową. Ten kosztowny obliczeniowo proces wymaga miliardów obliczeń, dlatego używamy terminu Proof of Work. Po weryfikacji bloku następny blok trafia do łańcucha. Wszystkie transakcje oparte o blockchain są anonimowe. Ponadto górnicy, którzy pomyślnie przeszli proces weryfikacji, otrzymują 12,5 Litecoinów. Poza tym liczba nagrodzonych LTC zmniejszała się o połowę w regularnych odstępach czasu.

Halving litecoina

Po wydobyciu określonej ilości litecoinów kwota nagrody zostaje zmniejszona, analogiczna sytuacja ma miejsce przy wydobyciu bitcoina. Na początku nagroda wynosiła 25 LTC, a kolejne zmniejszenie o połowę obniżyło nagrodę do 12,5 LTC. Co 2,5 minuty wydobywany jest nowy blok Litecoina. W porównaniu do bitcoina, L litecoin jest czterokrotnie wydajniejszy. Dlatego możemy spodziewać się, że nagrody litecoin będą zmniejszać się o połowę co cztery lata. Na przykład pierwszy halving został zainicjowany w 2015 roku, a nagrodą było 25 LTC. Drugi odbył się w 2019 roku, a nagroda została zmniejszona do 12,5 LTC. Możemy więc spodziewać się kolejnego halvingu w 2023 lub 2024 roku. Halving będzie inicjowany co 840 000 bloków. Ponadto 840 000 bloków to 84 000 000 Litecoinów. Dlatego podany powyżej okres może się różnić w zależności od czasu wydobycia.

Główne różnice między litecoinem a bitcoinem

Przyjrzyjmy się szczegółowo różnicą występującym w procesach transakcyjnych BTC i LTC. Pierwszą z nich jest szybkość transakcji . Założyciel Litecoina, Charlie Lee, chciał zwiększyć szybkości transakcji w porównaniu z innymi kryptowalutami. I w tej kwestii też odniósł sukces. Litecoin ma czterokrotnie większą szybkość transakcji w porównaniu do Bitcoina. Jest to jego główna zaleta w porównaniu z Bitcoinem. Na przykład Liteocin ma 2,5-minutowy czas transakcji, a Bitcoin ma 10-minutowy czas transakcji. Poza tym sieć Litecoin jest w stanie obsłużyć więcej transakcji niż Bitcoin. 

Kolejna ważna różnica jest oparta o algorytm wydobycia Algorytm wydobywania jest jedną z kluczowych różnic między Litecoinem a Bitcoinem. Litecoin wykorzystuje nowszy algorytm znany jako Scrypt, natomiast Bitcoin wykorzystuje algorytm SHA-256. Korzystanie z algorytmu Scrypt ma kilka zalet. Na przykład, używając Scrypt, programiści LTC unikają górników opartych na ASIC dominujących w procesie wydobywania. Scrypt daje górnikom korzystającym z procesorów graficznych i procesorów więcej możliwości. Jednak górnicy z ASIC byli w stanie dostosować się do algorytmu Scrypt. Obecnie mają przewagę. Niemniej jednak algorytm Scrypt jest również mniej podatny na cyberataki.

Jak kupić litecoina w Polsce?

Najbardziej znanym producentem bitomatów w Polsce i w Europie jest firma Shitcoins.club z prawie 200 urządzeń, która umożliwia stacjonarny zakup litecoina. Użyj mapy przedstawiającej wszystkie bitomaty, aby dowiedzieć się, gdzie stoi najbliższy w Twoim mieście. Przedsiębiorstwo na rynku zadebiutowało w 2017r i do teraz cieszy się największym zaufaniem wśród miłośników kryptowalut. Dzięki sprawnie działającym urządzeniom i nowoczesnej technologii jesteśmy w stanie kupić i sprzedać kryptowaluty w całej Europie za pośrednictwem bitomatów które są dostępne na terenie całej Polski. Za pośrednictwem bitomatu dokonasz transakcji z użyciem takich kryptowalut jak bitcoin (BTC), ethereum (ETH), litecoin (LTC) czy USDT. 

Bankomaty kryptowalut zostały zaprogramowane tak, aby korzystanie z nich było proste, szybkie i intuicyjne. Najważniejsze jest aby wydrukować kod QR z adresem, lub po prostu go zeskanować, następnie przesłać walutę wirtualną na dany adres, potwierdzić transakcje i odebrać gotówkę. Proces jest bardzo łatwy, a jednorazowo, natychmiast wypłacisz kwotę o wartości kilku tysięcy złotych. 

Gdzie kupić litecoin w Krakowie

Kraków oferuje trzy świetne lokalizacje bitomatów, które są dostępne dla miłośników nie tylko Litecoin, ale też BTC, ETH, USDT, TRX, DASH. Pierwszy znajduje się przy ul. Długiej 47 (31-147 Kraków) i jest otwarty 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, nawet w niedziele niehandlowe. Drugi bitomat można znaleźć pod adresem ul. Grzegórzecka 7 (31-531 Kraków) i jest obsługiwany przez Shitcoins.club. Ten nowy bitomat również działa 24/7. Trzecia lokalizacja to galeria handlowa M1 przy Alei Pokoju 67 (31-580 Kraków). Więcej o urządzeniu na stronie Bitomat Kraków. Bitomat znajduje się na poziomie 0, w pobliżu wejścia do galerii i MediaMarkt. Galeria jest czynna od 07:30 do 22:00 od soboty do środy oraz od 07:30 do 23:00 w czwartki i piątki.